Sezon tramwajów wodnych rozpoczęty. Katamarany zaczęły kursować od 1 maja.

0
869

Przez całą majówkę katamarany woziły pasażerów na trasach z Gdańska, Sopotu i Gdyni do Helu. Na dodatek od 1 maja w rejsy wypłynęły również miejskie tramwaje wodne, pływające po Martwej Wiśle. Na dłuższych trasach bilet normalny kosztuje 40 zł, a na krótszych 10 zł. Nie zabrakło nowości – na pokładach pojawiła się mała gastronomia, a bilety można kupić przez internet. 

Dla wielu osób to już wieloletnia tradycja, że wraz z rozpoczęciem długiego weekendu majowego zaczynają się rejsy tramwajów wodnych w Trójmieście.

Pasażerów przewoziły dwa promy pasażerskie Żeglugi Gdańskiej – „Sonica” i „Sonica I”. Na pokładzie obu z nich zmieści się 50 pasażerów oraz pięć rowerów. Można popływać bez względu na pogodę, ponieważ każdy z podróżnych ma zapewnione miejsce siedzące w zabudowanym i przeszklonym salonie.

Ceny

Na każdej trasie bilet normalny kosztuje 40 zł, ulgowy 30 zł, a rower 10 zł.

Kiedy będą kursować promy?

– W okresie od 1 maja do 22 czerwca rejsy tramwajem wodnym odbywać się będą jedynie w weekendy, święta oraz wyznaczone dni, zmiana rozkładów nastąpi 23 czerwca – wyjaśnia Zygmunt Gołąb (44 l.) z Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Informacji o rozkładach szukajcie na stronie internetowej www.ztm.gda.pl.

Za to od 1 lipca do końca sierpnia rejsy będą odbywały się codziennie. Katamarany częściej będą pływać na trasie Gdynia-Hel. Tam codzienne kursy rozpoczną się już od 1 maja i potrwają do ostatniego dnia września.

Między Gdynią, Sopotem i Helem podróżni będą mogli pływać wodolotami Żeglugi Gdańskiej, które pokonują tę trasę w 25 min. Za bilet trzeba zapłacić 70 zł.

Jak zakupić bilet przez internet?

Od 30 kwietnia ruszył internetowy system sprzedaży biletów pod adresem zegluga.pl/rejsy-ztm. Zakup biletów na konkretne rejsy można dokonać najpóźniej do dnia poprzedzającego rejs do godziny 23:59. Przez internet można zakupić bilety na nie więcej niż 25 miejsc i 3 rowery. Bilet jest ważny tylko na wybrany rejs z gwarancją miejsca na przystanku początkowym (dla linii F5: Żabi Kruk, Brzeźno; dla linii F6: Targ Rybny, Sobieszewo).

Zdarzyło Ci się płynąć miejskim tramwajem wodnym?

Źródło i zdjęcia: www.ztm.gda.pl