Ręcznie rzeźbione, stylowe, zabytkowe meble gdańskie

0
3138

Gdańskie meble zachwycają każdego od wielu lat. Dokładność wykonania każdego elementu świadczy o jego unikalności. Meble gdańskie to typ mebli późnorenesansowych i barokowych o ciężkich, masywnych proporcjach, z bogatą dekoracją rzeźbiarską.

Wzornictwo mebli gdańskich ma wieloletnią tradycję. Przebogate zdobienia i masywna proporcja to najbardziej charakterystyczne cechy mebli gdańskich:

  • stoły posiadające nogi o formie spiralnej, przypominające tralki
  • szafy o wysokich, profilowanych i łamanych gzymsach
  • wysokie oparcia i siedziska krzeseł obijane skórą
  • prasy do bielizny oraz skrzynie z nadbałtyckiego drewna iglastego (zazwyczaj z jodły)

Wszystkie te meble świadczą o tym, że mamy do czynienia ze stylem gdańskim.

Meble były wyrabiane głównie w Gdańsku, Elblągu i Toruniu w XVI-XVIII w., jako wyposażenie dworów i kamienic mieszczańskich. Transportowano je Wisłą, wraz z importowanymi meblami z Niemiec, Holandii, Anglii i Francji. Z początku ich dekoracje były oparte na wzornikach niderlandzkich, a od połowy XVII wieku zaczęły przypominać specyficzną odmianę północnego baroku. W XVIII wieku wzory czerpały z angielskiego rokoka. Meble były wykonywane przede wszystkim z drewna orzechowego, dębowego i bukowego.

Już w XVII wieku gdańskie meble wyróżniały się na tle innych stylowych mebli. „Gdańskość” była synonimem zamożności, luksusu, dobrego smaku i światowości.

Od XIX wieku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów, zwłaszcza szafy, co w konsekwencji przyczyniło się do ich masowego podrabiania.

Mówiąc o specyficznej atmosferze artystycznej Gdańska warto pamiętać, że przez stulecia tworzyły ją również gdańskie meble. To one świadczą o tym, że dziś mówimy o fenomenie gdańskości – podkreśla Zbigniew Żurawski, wieloletni twórca i znawca mebli gdańskich, dziś już na emeryturze dla portalu deluxe.trojmiasto.pl.

Meble tego rodzaju są rękodziełem, dlatego są tak ważne dla kolekcjonerów. Przez wzgląd na swoją niepowtarzalność wiele osób marzy o takich meblach.

Twórcy mebli gdańskich osiągnęli swój własny styl dzięki swoiście pojmowanej roli, jaką odgrywał ornament w dekoracji sprzętów użytkowych. To właśnie ornament, sposób profilowania oraz cechy konstrukcji nadają im tego szczególnego charakteru, który powoduje, że mebel gdański można odróżnić od mebla barokowego, niemieckiego czy innych mebli wytwarzanych w tym okresie – mówi dla portalu deluxe.trojmiasto.pl Zbigniew Żurawski.

Gdańskie meble charakteryzują się przywiązaniem do tradycji, solidnością i dostatkiem. Tymi meblami można wspaniale zaaranżować przestrzeń domu czy miejsce pracy. Ręcznie wykonywanych mebli często poszukują urzędy i instytucje, luksusowe hotele i centra konferencyjne.

Wśród motywów pojawiają się najczęściej lwy, herb Gdańska i ornamenty z liści akantu, ale współcześni twórcy opracowują własne kolekcje i zestawy motywów, np. myśliwskie lub marynistyczne. Meble stylowe natomiast to określenie używane w odniesieniu do klasycznych mebli o lżejszej formie, często inspirowanych np. stylem ludwikowskim. W ich projektach spotkamy kabriolowe nóżki, delikatne dekoracje i bardzo lekką wizualnie formę – mówi Bartłomiej Jóskowski z MebS Meble Gdańskie na łamach portalu deluxe.trojmiasto.pl.

Meble gdańskie upodabniają się do stylowych mebli metodą produkcji. Są to wysokiej klasy wyroby, wykonywane z naturalnych materiałów, z reguły na indywidualne zamówienia.

Czas oczekiwania na meble to od kilku do kilkunastu miesięcy. Na przykład przygotowanie krzesła w stylu gdańskim potrwa około 4 miesięcy, a praca nad szafą zajmie około 7 miesięcy. Tak długi czas oczekiwania wynika z tego, że na każdy mebel składa się wiele elementów składowych.

Takie meble są bardzo kosztowne. Są to jednak meble na lata, a nawet na pokolenia.

 

Źródło: pl.wikipedia.org/deluxe.trojmiasto.pl
Zdjęcia: facebook.com