Trzeci sezon muzycznych opowieści Fontanny Heweliusza – 5 miesięcy bezpłatnych koncertów

0
891

11 maja w piątek wieczorem na skwerze przy Wielkim Młynie pierwszy raz w tym roku w wyjątkowym przestawieniu zaprezentował się duet: Fontanna Heweliusza i carillon kościoła św. Katarzyny. Wieczorny pokaz światła, wody i dźwięku zapoczątkował cykl trwających pięć miesięcy bezpłatnych koncertów. Fontanna Heweliusza podczas spektaklu. To trzeba zobaczyć! I usłyszeć.

W każdy piątek, sobotę i niedzielę od 11 maja do końca września, zawsze około godz. 21.45 Fontanna Heweliusza i skwer przy Wielkim Młynie będą miejscem spotkań w ramach projektu Wodowanie Sztuk.

– To będzie trzeci już sezon niezwykłych wieczornych pokazów Fontanny Heweliusza z akompaniamentem carillonu kościoła św. Katarzyny – mówi Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik prasowa Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo – Kanalizacyjnej, spółki realizującej projekt i administrującej fontanną Heweliusza. – Motywem przewodnim Wodowania Sztuk jest specjalny program fontanny oraz skomponowany przez pana Kamila Cieślika utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza”.

Kompozycja ta zwyciężyła w 2016 roku w konkursie „Fontannie bije ten dzwon” zorganizowanym przez GIWK.

Nowoczesna fontanna

Fontanna Heweliusza powstała dla upamiętnienia ważnych dla miasta inwestycji realizowanych w ramach Gdańskiego Projektu Wodno – Ściekowego i została oddana do użytku w 2014 roku.

Składa się z dwóch części: wodospadu i kilkudziesięciu dysz zgromadzonych na i wokół trzech metalowych ringów. Woda wypływa z kamiennej ściany w pobliżu Wielkiego Młyna tworząc wodospad i nawiązuje do kaskad wodnych tworzonych przez pobliski kanał Raduni. Natomiast utrzymująca się cienka tafla wody u stóp fontanny zachowuje się jak lustro, w którym odbijają się elementy architektury, zieleni i nieba – to pierwsza fontanna w Polsce wykorzystująca ten efekt.

Oświetlenie urządzenia oraz dysze usytuowane w pierścieniach, spieniające i laminarne to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia tworzenie różnorodnych obrazów wodnych i świetnych. Dzięki temu, fontanna działa w pięciu specjalnie stworzonych choreografiach światła i wody. Efekty te odzwierciedlają symboliczne nastroje: oczekiwanie/samotność, tęsknota/niepokój, radość/spotkanie i euforia/spełnienie.

Kwadrans przed każdą pełną godziną fontanna wkracza w najbardziej widowiskowy program specjalny, który jest kumulacją wszystkich nastrojów. Konkretną sekwencję fontanny dopełnia wielobarwna iluminacja drzew znajdujących się na placu Heweliusza oraz oświetlenie wieży kościoła św. Katarzyny. W weekendy około godziny 21.45 niezwykłego charakteru temu wzajemnie uzupełniającemu się widowisku nadaje dźwięk carillonu.

Źródło: gdansk.pl
Zdjęcie główne: facebook.com