Turyści lubią Trójmiasto. Gdańsk w pierwszej 100 najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie.

0
903

Gdańsk to świetne miejsce do podróżowania – mówią turyści z zagranicy. Trivago, popularny portal turystyczny, opublikował listę najchętniej odwiedzanych miejsc w Europie. Na 69. miejscu w zestawieniu znalazł się Gdańsk. Portal Trivago jest dostępny aż na 45 międzynarodowych platformach i odwiedza go aż 80 mln użytkowników miesięcznie.

Trivago to portal z centralą w Dusseldorfie, który karierę zrobił dzięki meta wyszukiwarce do porównywania cen miejsc hotelowych – obecnie ma w swoich zasobach dane na temat 1,3 mln hoteli, które znajdują się w Internecie na 200 stronach rezerwacyjnych, takich jak Booking.com czy Hotele.pl.

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego każdego roku przybywa turystów wybierających Polskę na swój podróżniczy cel. Najwięcej przyjeżdża do nas Niemców. Za nimi najczęściej plasują się Czesi, Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Anglicy i Skandynawowie. Wielu z nich przyznaje, że chętnie wpadają do Polski nie tylko w celach turystycznych, ale też na zakupy.

Kto najchętniej przyjeżdża do Gdańska?

Do Gdańska najczęściej przyjeżdżają Niemcy, Anglicy, Szwedzi i Skandynawowie. A z kraju najczęściej przyjeżdżają goście z Mazowsza, Pomorza i Małopolski.

W 2016 roku do Gdańska przyjechało aż 770 tysięcy turystów,  z czego 540 tysięcy osób to były osoby z kraju. Według badań Pomorskiego Instytutu Naukowego we współpracy z Gdańską Organizacją Turystyczną to 15% wzrost w porównaniu z 2015 rokiem. Sezon 2017 był troszkę słabszy. Było około 20% mniej gości, niż w rekordowym 2016 roku. Wszystko przez kapryśną pogodę. Jak będzie w tym roku niedługo się przekonamy.

Co turyści lubią robić w Gdańsku?

Oczywiście najchętniej odwiedzana jest plaża, nawet jeśli pogoda nie jest plażowa. Dużym zainteresowaniem cieszą się także gdańskie zabytki. Najwięcej turystów odwiedza Bazylikę Mariacką, Ratusz Głównego Miasta, Żuraw, Dwór Artusa, Europejskie Centrum Solidarnośći i Miejski Ogród Zoologiczny. Być może dzięki Karcie Turysty z pakietem Zwiedzanie, dzięki któremu można bezpłatnie zwiedzić prawie 20 atrakcji turystycznych. 

Turyści wśród powodów, dlaczego wybrali akurat Gdańsk wymieniają odpoczynek, odwiedziny krewnych oraz chęć poznania kultury. Większość turystów zgodnie twierdzi, że najbardziej ceni w Gdańsku atmosferę i życzliwość mieszkańców.

W rankingu Trviago oprócz Gdańska znalazły się również Łódź i Poznań.

Zdjęcie główne: facebook.com