Zwiedź z nami Gdańsk. Oto przewodnik – niezbędnik dla turysty.

0
908

Planujesz wakacje w Trójmieście? A może jesteś już na miejscu i planujesz, jak zorganizować sobie czas i od czego zacząć zwiedzanie? Może spodziewasz się przyjazdu przyjaciół, rodziny i nie wiesz w jakie miejsca ich zabrać, co polecić, gdzie zaprosić? Nasz przewodnik pomoże Ci w takich sytuacjach, dzięki niemu trafisz do najciekawszych miejsc w Gdańsku, poznasz najważniejsze zabytki, atrakcje i obiekty. 

Polska jest piękna i każde miasto turystyczne ma kilka ciekawych miejsc, atrakcji turystycznych, które obowiązkowo trzeba zobaczyć. W Paryżu jest to Wieża Eiffla i Luwr, w Londynie Big Ben i Pałac Buckingham, w Warszawie Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta i Syrenka, w Krakowie obowiązkowo trzeba zobaczyć Sukiennice i Wawel. A co jest symbolem Gdańska? Co koniecznie trzeba zobaczyć?

Gdańskiej panoramy nie można sobie wyobrazić bez fontanny Neptuna, majestatycznego Żurawia i stoczniowych dźwigów. Należy jednak pamiętać, że oprócz atrakcji turystycznych, zabytków i obiektów Gdańsk ma swoje „perełki”, które każdy odkryje podczas indywidualnych podróży. Na pewno w Gdańsku nie można się nudzić!

Tylko tutaj możesz się bawić w nocnych klubach, posmakujesz regionalnej kuchni, świeżych ryb, skorzystasz z bogatej oferty wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, doświadczysz choroby morskiej, wygrzejesz ciało na plaży, poczujesz nadmorską bryzę i zew morza, tylko w Gdańsku złapiesz wiatr w żagle.

Zwiedzanie Gdańska ułatwi aplikacja gdansk4u MOBILE. Jeśli potrzebujesz mapy drukowanej lub folderu, udaj się jednego z punktów trójmiejskich informacji turystycznych.

Ponad 1000-letni Gdańsk przyciąga mnóstwo turystów. Większość obiektów zabytkowych skupionych jest na najbardziej reprezentacyjnym trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej oraz przy uliczkach do niej przyległych, a także przy deptaku nad Motławą zwanym Długim Pobrzeżem.

Zwiedzanie centrum Gdańska najlepiej rozpocząć od Bramy Wyżynnej, otwierającej Drogę Królewską, która prowadzi ulicami Długą i Długim Targiem do Bramy Zielonej. W Bramie działa Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej. Za Bramą jest zespół Wieży Więziennej i Katowni, zwany Barbakanem Gdańskim, w którym aktualnie zlokalizowane jest Muzeum Bursztynu.

Tuż za Muzeum Bursztynu znajduje się Złota Brama oraz Dwór Bractwa św. Jerzego. Na ograniczonej przestrzeni z jednej strony Barbakanem, z drugiej strony Teatrem Wybrzeże, mieści się Targ Węglowy, na którym odbywa się mnóstwo koncertów, imprez i wydarzeń kulturalnych.

Za Złotą Bramą można podziwiać piękny widok na Drogę Królewską. Trakt zdobią piękne, mające swój urok, odrestaurowane kamieniczki, których pierwowzory większość wywodzi się z XVI i XVII wieku. Znajdziemy także nawiązanie do gotyku. Dawniej kamieniczki należały do najważniejszych wysokich urzędników, partycjuszy i kupców Gdańska, a kwatery wynajmowano królom polskim.

Dla wielu najpiękniejszą kamieniczką przy ul. Długiej jest Dom Uphagena, gdzie mieści się jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nad zabudową ulicy przoduje gotycki Ratusz Głównego Miasta, najcenniejsza i najokazalsza budowla świecka dawnego Gdańska, dawniej siedziba władz miasta. Hełm wieży o wysokości 80 metrów wykańcza złocony, metalowy posąg króla Zygmunta Augusta. Warto zwiedzić jego wnętrze. W Internecie można także obejrzeć animację rozbudowy Ratusza.

Naprzeciw Ratusza znajduje się Informacja Turystyczna, Oddział PTTK Gdańsk, sklep z pocztówkami i albumami Gdańska. W tym miejscu możesz także wynająć przewodnika.

Dla wielu sercem Gdańska, zamiast „rynku” jest Długi Targ, który z ulicą Długą w XIII wieku pełnił rolę traktu kupieckiego. To tutaj znajduje się Fontanna Neptuna. Za fontanną wznosi się Dwór Artusa. Blisko znajduje się Złota Kamienica oraz Nowy Dom Ławy, gdzie ze szczytowego okna każdego dnia o godzinie 13:03 wygląda od przechodniów „Panienka z okienka”, czyli ubrana na XVII-wieczną panienkę młoda gdańszczanka. Odnajdź miejsce na Długim Targu, z którego można zobaczyć równocześnie trzy posągi Neptuna. 

Jeśli chcesz się poczuć, jakbyś stał na środku Długiego Targu, należy zobaczyć panoramę Długiego Targu. Podążając w kierunku Motławy ulicą Długą, dojdziesz do Zielonej Bramy, oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku. Gdy przejdziesz przez bramę będziesz na Długim Pobrzeżu. Od razu zauważysz charakterystyczną sylwetkę Żurawia – najstarszego zachowanego dźwigu portowego w Europie. Żuraw nad Motławą jest dla wielu symbolem Gdańska. Mijając Zieloną Bramę, można przekroczyć rzekę Motławę, przechodząc przez Zielony Most. Wtedy dotrzesz na Szafarnię i do mariny, aż na wyspę Ołowiankę.

Turyści chętnie przystają na Zielonym Moście, ponieważ to jedno z ulubionych miejsc widokowych, gdzie spacerowicze mogą sobie zrobić ciekawe zdjęcia. Skręcając w lewo za Zieloną Bramą, można dalej spacerować wzdłuż Motławy. Miniesz przystań Żeglugi Gdańskiej. Zawijają tam statki pływające do Sopotu, Gdyni czy na Hel. Trochę dalej, przy Baszcie Łabędź w wakacje można podróżować tramwajami wodnymi oraz pirackim statkiem wycieczkowym „Galeon Lew”. Mijając kamiennie, w których są sklepy i restauracje, dotrzesz do Żurawia, który służył do przeładunku towarów i stawiania masztów na statkach oraz pełnił funkcję bramy miejskiej. We wnętrzu Żurawia znajduje się czynny mechanizm napędowy – duże drewniane koło, dawniej poruszane siła ludzkich nóg. Do Żurawia przylega nowoczesna kamienica, w której od 2012 roku mieści się Ośrodek Kultury Morskiej.

Główna siedziba Muzeum Morskiego znajduje się po przeciwnej stronie Motławy – na Ołowiance – w trzech zabytkowych Spichlerzach: „Panna”, „Miedź” i „Oliwski”. Do Muzeum należy także zacumowany przy nabrzeżu statek-muzeum Sołdek, pierwszy pełnomorski statek zbudowany w Stoczni Gdańskiej po II wojnie światowej.

Po drugiej stronie rzeki jest Wyspa Spichrzów, gdańska marina i Polska Filharmonia Bałtycka. Komunikację po obu stronach rzeki umożliwia prom Motława. Krocząc Długim Pobrzeżem warto przejść przez średniowieczną, gotycką Bramę Mariacką, prowadzącą na malowniczą uliczkę. Ulica Mariacka to przykład dawnej zabudowy gdańskiej z przedprożami, które zdobią rzygacze, wąskimi i bogato dekorowanymi fasadami kamienic, dawniej należących do zamożnych kupców. Tutaj kupisz pamiątki z bursztynu, którego Gdańsk jest stolicą.

Za Bramą Mariacką jest Muzeum Archeologiczne, największa placówka w Północnej Polsce ze zbiorem ponad 27 tys. eksponatów etnograficznych, archeologicznych, przyrodniczych i numizmatycznych. Muzeum posiada również wieżę widokową, z której rozciąga się piękny widok na panoramę Gdańska. Wąska, zasypana stoiskami z bursztynami ulica Mariacka prowadzi do wielkiej świątyni. Bazylika Mariacka to jednej z największych ceglanych kościołów na świecie, zwany koroną Gdańska. Wieża ma wysokość 77,6 metrów, wiedzie na nią blisko 400 schodów i można z niej podziwiać panoramę miasta.

Po wyjściu z Bazyliki Mariackiej warto przejść się na ulicę Piwną, gdzie powstają nowe kawiarnie, restauracje czy młodzieżowe kluby. To dzięki pobliskiej uczelni wyższej – Akademii Sztuk Pięknych, częściowo zlokalizowanej we wnętrzach Wielkiej Zbrojowni. Stąd warto przejść się do Kaplicy Królewskiej, jedynek barokowej świątyni na Głównym Mieście. Naprzeciw Kaplicy, na połączeniu ulic Grobla I i św. Ducha w 2009 roku stanęła Fontanna Czterech Kwartałów, z czterema lwami symbolizującymi Gdańsk.

Idąc przez pasaż Wielkiej Zbrojowni lub obchodząc go uliczką Teatralną, ponownie będziemy na Targu Węglowym, gdzie jest Teatr Wybrzeże, który obok Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Starego w Krakowie – jest jedną z trzech narodowych scen dramatycznych. Obok Targu Węglowego jest Targ Drzewny i pomnik Jana III Sobieskiego. Warto pójść na ulicę Korzenną, by podziwiać Ratusz Staromiejski, z pięknie zdobioną Salą Mieszczańską. Przy ulicy Korzennej będziesz mógł zobaczyć pomnik Jana Heweliusza i Most chlebowy, zwany Mostem Miłości, który został ustawiony w 2011 roku na podstawie innych europejskich miast. Na moście nad Kanałem Raduni po obu stronach balustrady wisi mnóstwo kłódek zakochanych.

Spod Ratusza Staromiejskiego Podwalem Staromiejskim i ulicą Tartaczną podążaj w kierunku placu Obrońców Poczty Polskiej, gdzie jest Muzeum Poczty Polskiej, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nie można zapomnieć także o miejscu, w którym rozpoczęła się walka przeciwko polityce realnego socjalizmu – Stocznia Gdańska ze słynnymi dźwigami portowymi.

Na placu Solidarności, blisko miejsca, gdzie w grudniu 1970 roku polegli trzej pierwsi stoczniowcy, aktualnie stoi monument w postaci trzech krzyży z kotwicami, czyli Pomnik Poległych Stoczniowców. Obszar noszący nazwę Młode Miasto w przyszłości będzie nowoczesną dzielnicą handlowo-usługową Gdańska. Stoi tu Europejskie Centrum Solidarności, czyli centrum muzealno-konferencyjne, w którym można zobaczyć eksponaty związane z przejawami ustrojowymi przełomu lat 80. i 90.

Z tego miejsca warto wybrać się na Górę Gradową. To wzgórze o wysokości 50 m n.p.m. Z najwyższego punktu, gdzie stoi Krzyż Milenijny, rozciąga się piękna panorama na Główne Miasto. Na terenie dawnego fortu wyrosło Centrum Hewelianum – nowoczesne centrum edukacji, gdzie za pomocą interaktywnych ekspozycji można poznać historię i zagadnienia z dziedzic nauk ścisłych. Stąd, mijając Dworzec Główny, warto wrócić na Główne Miasto, zobaczyć Gdański Teatr Szekspirowski, a potem wstąpić do Muzeum Narodowego i na Dolne Miasto, by zobaczyć bastiony. Obowiązkowo należy odwiedzić Twierdzę Wisłoujście oraz Westerplatte, czyli miejsce rozpoczęcia II wojny światowej. Ciężko w te dwa miejsca dotrzeć pieszo, więc polecamy komunikację miejską lub wycieczkę statkiem pirackim. Wracając z półwyspu można przedostać się przez Martwą Wisłę do dzielnicy Nowy Port, gdzie polecamy zwiedzić 27-metrową latarnię morską ze słynną kulą czasu.

Z tego miejsca niedaleko macie do Letnicy, gdzie znajduje się obiekt sportowy – Stadion Energa Gdańsk. Wybudowany na EURO 2012, dziś jest siedzibą klubu piłkarskiego Lechia Gdańsk. Fani piłki nożnej powinni zwiedzić Muzeum Lechii.

Z Letnicy blisko jest na Przymorze. Tu atrakcją są gdańskie falowce, w tym – przy ulicy Obrońców Wybrzeża – najdłuższy blok mieszkalny liczący 16 klatek, w którym mieszka około 3,4 tys. osób. Sąsiadujący Gdańsk Zaspę warto odwiedzić z powodu galerii malarstwa monumentalnego.

Warto także odwiedzić Starą Oliwę i Park Oliwski im. Adama Mickiewicza, który powstał w XVIII w. na terenie dawnych ogrodów klasztornych cysterskich mnichów. Park zachwyca o każdej porze roku, można zobaczyć okazy roślin sprowadzone niemal z całego świata, podziwiać założone w 1920 roku alpinarium (ogród skalny), oranżerię, groty szeptów i kaskadę Potoku Oliwskiego, 112-metrową aleję strzyżonych lip, posadzoną w XVII w. aleję grabową oraz palmiarnię z 17-metrową oliwską palmą.

Do atrakcji Starej Oliwy należy także Katedra Oliwska. Latem w Katedrze odbywają się koncerty na słynnych barokowych organach. Spacerując po Parku Oliwskim warto zajrzeć do Pałacu Opatów oraz Muzeum Etnograficznego. Rodzinom z dziećmi poleca się wizytę w ZOO. Warto także wdrapać się na Pachołek, by zobaczyć piękną panoramę miasta. 

Po zwiedzeniu Gdańska warto zrelaksować się i poleżeć na plaży nad morzem, bo nic tak nie odpręża jak szum fal. Na spacer brzegiem morza można wybrać się do Jelitkowa lub na Stogi. Warto wybrać się także na wycieczkę na molo w Brzeźnie, zwłaszcza o wschodzie lub zachodzie słońca.

Zdjęcie główne: facebook.com