Pomysł: prysznic dla psów przy plaży w Brzeźnie.

0
901

Urlop z czworonogiem. Wakacje dla wielu osób już się rozpoczęły, a wraz z nimi wyjazdy nad morze. Wiele rodzin zabiera ze sobą pupila. Turyści zastanawiają się, gdzie można z nim w spokoju poplażować. W niektórych nadmorskich miejscowościach tworzone są specjalne plaże dla czworonogów. A co powiedzielibyście o specjalnych prysznicach dla psów?

Czy na plażę można wejść z psem oraz gdzie są plaże dla psów? Te pytania powracają co roku przed wakacjami. Mieszkańcy Trójmiasta, a wśród nich również właściciele psów ze swoimi pupilami, oblegli plaże. Mogą to robić legalnie do końca kwietnia, a w Gdańsku niemal do końca czerwca, choć nie wszyscy pamiętają, że muszą trzymać psa na smyczy i sprzątać po nim.

W Gdańsku w okresie letnim wprawdzie można z psem wchodzić na plaże, ale od 23 czerwca nie można pojawić się z pupilem na kąpielisku, czyli tam gdzie siedzi pan ratownik (jest ich siedem, są czynne do 24 czerwca do 31 sierpnia, lista poniżej).

  • dwa w Jelitkowie,
  • dwa na Wyspie Sobieszewskiej,
  • kolejne dwa w Brzeźnie (tu na wysokości parku wyznaczona jest też specjalna 100-metrowa strefa kąpieliska, na którą można wejść z psem)
  • oraz jedno na Stogach.

Łącznie zajmują one plażę o długości 1500 metrów, czyli niewielką część całej linii brzegowej w Gdańsku. Na pozostałych plażach w mieście – o ile nie należą one do prywatnych właścicieli, którzy zakazali (i oznaczyli stosownie teren) wprowadzania zwierząt – można spacerować z psem.

Poza tym jest jeszcze specjalna „psia plaża” GDAŃSKU Brzeźno – znajduje się ona na prawo od wejścia nr 34 w Gdańsku Brzeźnie. Są tam ustawione tablice informacyjne, dyspozytor torebek i kosz na nieczystości. Psom pozwala się wyhasać ogrodzony wybieg o powierzchni ok. 2000 m. kw.

PRZECZYTAJ TAKŻE: TURYŚCI LUBIĄ TRÓJMIASTO. GDAŃSK W PIERWSZEJ 100 NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANYCH MIEJSC W EUROPIE.

PRYSZNIC DLA PSÓW

Jedna z radnych Gdańska idzie o krok dalej i proponuje próbne rozwiązanie – prysznice dla psów przy plaży w Brzeźnie. – To nie musi być trwała konstrukcja, wystarczy wąż zakończony końcówką – opowiada.

Zachętą dla Gdańska mają być włoskie i chorwackie kurorty. Tam właściciele psów na niektórych wydzielonych plażach mają osobne śmietniki na psie odchody, wodę pitną w miskach, a nawet leżaki dla zwierząt i prysznice. Dzięki tym właśnie prysznicom psy można umyć zaraz po ich wyjściu z wody, co pozwala uniknąć przenoszenia soli do domu. Czy w Polsce prysznice dla psów przy plażach to dobry pomysł?

Z pomysłem przyszli mieszkańcy. Zastanawiałam się, czy warto go próbować realizować i  ostatecznie zdecydowałam się napisać interpelację. Nie chodzi o to, żeby od razu inwestować w całą infrastrukturę. Na początek pilotażowo takie rozwiązanie mogłoby być zastosowane na plaży dla psów w Brzeźnie i wtedy zobaczylibyśmy, jak się sprawdzi – zaznacza Beata Dunajewska, radna Platformy Obywatelskiej.

Na początek zamiast trwałej konstrukcji można podłączyć wąż zakończony końcówką, którą służyłaby właścicielom psów do płukania zwierząt. Proponuję także rozszerzenie w mieście programu „wodopojów” dla zwierząt. Czekam na odpowiedź. Mam nadzieję, że władze wykażą zainteresowanie tym tematem – opowiada radna PO.

Pies na plaży – tak czy nie?

Zdjęcie główne: pixabay.com