Gdańsk zainwestował w nowe toalety przy plażach.

0
833

W marcu ruszyła długo wyczekiwana budowa miejskich toalet na plażach w Gdańsku. Trzy toalety mają powstać w Brzeźnie i jedna w Jelitkowie. 


Zdjęcie: mat. prasowe DRMG

Nowe toalety mają mieć formę parterowych budynków – o powierzchni 35 m kw. każdy – zlokalizowanych przy wejściach nr 46, 48 i 50 (plaża brzeźnieńska) oraz 63 (plaża jelitkowska). Na razie czynna jest jedynie ostatnia z wymienionych toalet. Na pozostałe trzeba będzie jeszcze poczekać. Dwie z toalet w Brzeźnie zostaną oddane do użytku w ciągu najbliższych dni, a trzecia dopiero w listopadzie.

– Funkcjonująca już toaleta w Jelitkowie przy wejściu nr 63 została oddana 18 czerwca. Toaleta przy wejściu r 50 zostanie oddana do użytku 4 lipca, toaleta przy wejściu nr 46 – 16 lipca. Budowa czwartej toalety, przy wejściu nr 48, rozpocznie się we wrześniu i zakończy w listopadzie. Wynika to z umowy dzierżawy, która dotyczy terenu, na którym będzie powstawał sanitariat – mówi Agnieszka Zakrzacka, rzecznik prasowy Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

W parterowych budynkach mieścić się będą dostępne z wydzielonych umywalni dwie kabiny sanitarne przeznaczone dla kobiet i mężczyzn oraz toaleta dla osób niepełnosprawnych. W tej ostatniej umieszczono również stanowisko do przewijania niemowląt. Na zewnątrz będą przebieralnie, szafki depozytowe oraz stanowiska prysznicowe, które na okres zimy będą demontowane. Do nowych toalet dostosowane zostaną również dojścia zarówno do budynków, jak i w pobliże plaży – dodaje Agnieszka Zakrzacka.

PRZECZYTAJ TAKŻE: TURYŚCI LUBIĄ TRÓJMIASTO. GDAŃSK W PIERWSZEJ 100 NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANYCH MIEJSC W EUROPIE. – f7gdansk.pl

Każda z toalet będzie znajdować się pod opieką obsługi i będzie czynna codziennie w godz. 8-20. Jednorazowa opłata za skorzystanie z toalety wynosi 2 zł. Opłaty należy dokonać w automacie, który znajduje się na zewnątrz budynku. Automat wydaje bilet, który po zeskanowaniu go w czytniku otwiera drzwi wejściowe. Jeśli chcemy przechować coś w szafce depozytowej, również należy przygotować monetę dwuzłotową, ale po oddaniu kluczyka otrzymujemy ją z powrotem. Natomiast korzystanie z przebieralni i natrysków jest bezpłatne.

Wykonawcą toalet jest konsorcjum firm, którego liderem jest F.B. Ekoinbud Sp. z o.o. Koszt realizacji tej inwestycji wynosi 3,7 mln zł. Natomiast użytkownikiem toalet, czyli ich administratorem, będzie zakład komunalny Gdańskie Nieruchomości.

Kolejne trzy toalety w pasie nadmorskim powstaną przed sezonem letnim 2019. – Przetarg na budowę toalet w rejonie wejść na plażę nr 60, 75, 78, zostanie ogłoszony w czerwcu  – mówi Włodzimierz Bartosiewicz,  Dyrektor Naczelny DRMG.

Zdjęcie: mat. prasowe DRMG

Tekst pochodzi ze strony trojmiasto.pl