Minione wydarzenia ostatnich tygodni. Gdańsk w pigułce.

0
831

Feta na ulicach Gdańska po raz 22. Migawki z wydarzenia.

Choć tegoroczna FETA jest już tylko wspomnieniem, warto na moment zatrzymać się i przyjrzeć tej niezwykłej sztuce, która gościła na ulicach naszego miasta od 12 do 15 lipca. Festival odbywa się Gdańsku cyklicznie od 1997 roku. W tym roku to Stare Przedmieście i Dolne Miasto na 4 lipcowe dni zamieniły się w plenerową sceną dla artystów teatralnych z 20 krajów m.in Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Francji czy dalekiej Korei Południowej. Pomimo, iż aura w pierwszych dwóch dniach festiwalu nie zachęcała do zasilenia szeregów audytorium pod chmurką, a pierwszoplanową rolę grał deszcz, publiczność nie zawiodła. Weekendowe spektakle natomiast, mogliśmy oglądać w scenerii starego Gdańka skąpanego w słońcu.

W czwartek, pierwszego dnia festivalu odbyła się inauguracja oraz wernisaż wystawy Foto Feta. Tego dnia również swój pierwszy spektakl pt.,,Cafe Europa” zagrał włoski Ondadurto Teatro. Piątek trzynastego wcale nie był pechowym dla pozostałych artystów: polskiego Teatru Plama Gak, Barnaby, Akcja Ważka, Fuzja, portugalskich Teatro SÓ czy Godot, hiszpańskich La Industrial Teatrera i Sia. Maduixa. Sobota i niedziela należały m.in. do Teatru Barnaby, Teatro So, Hurycan, Pantomimy Mimo, Bash Street Theatre, A3Teatru, La Industrial Teatrera czy Teatru Dnia Ósmego.

Jak co roku zarówno repertuar jak i zaproszeni goście byli niezwykli. Cztery dni festiwalu po raz kolejny dały widzom, tak mieszkanćom Gdańska jak i turystom, szansę na tak bliskie spotkanie ze światem teatru tańca i teatru plenerowego w najlepszym, międzynarodowym wydaniu.  Te cztery lipcowe dni były pełne emocji, niecodziennych wrażeń, widowisk przepełnionych środkami ekspresji artystycznej, spektakularnymi efektami wizualnymi i wspaniałą interpretacją aktorską.

Organizatorzy Fety – ,,Plama” Gdański Archipelag Kultury zapraszają w przyszłym roku na 23 edycję międzynarodowego festiwalu teatrów plenerowych i ulicznych. I choć nie znamy jeszcze programu przyszłorocznej Fety ani też artystów, którzy zostaną zaproszeni do Gdańska, jedno jest pewne. Festival jest już pewną tradycją, która wpisała się w historię Gdańska i ma tu w Grodzie Neptuna swoich wiernych odbiorców, którzy zapewne jak co roku licznie wyjdą na ulice miasta, aby stać się integralną częścią tego niezwykłego, plenerowego spektaklu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: http://https://www.f7gdansk.pl/2018/07/dofinansowane-szkolenie-z-certyfikatem-microsoft-office-specialist-excel/