A WIĘC WOJNA!!! 79 lat temu rozpoczęła się II Wojna Światowa

0
1135

„Halo, halo! Tu Warszawa i wszystkie rozgłośnie Polskiego Radia. Dziś rano o godzinie piątej minut czterdzieści oddziały niemieckie przekroczyły granicę polską, łamiąc pakt o nieagresji”. 

Tymi słowami przywitał Polaków wczesny poranek, 1 września 1939 roku. I słowa te były zapowiedzią rozpoczynającego się właśnie piekła. Otchłani okrucieństwa, które pochłonęło świat na sześć długich lat.

KAMPANIA WRZEŚNIOWA POCZĄTKIEM  STRASZNEJ WOJNY

Agresję na Polskę poprzedziły wcześniejsze prowokacje, chociażby ta znana nam z historii prowokacja w Gliwicach, gdzie żołnierze niemieccy przebrani w cywilne ubrania dokonali napadu na niemiecką radiostację, pozorując iż ataku dokonali Polacy. Zdarzenie to było oficjalnym pretekstem do rozpoczęcia militarnego ataku na Polskę. 1 września 1939 roku wojska niemieckie, bez formalnego wypowiedzenia wojny przekroczyły polsko-niemiecką granicę na całej jej długości, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Wczesnym rankiem o godz.4.45, w ramach planu Fall Weiss niemiecki pancernik Schleswig-Holstein otworzył ogień z dziobowej wieży artyleryjskiej w kierunku placówki polskich żołnierzy na Westerplatte. Ostatni zapis z dziennika pokładowego okrętu informował : „Okręt idzie do ataku na Westerplatte”.

Niemcy atakowali również z lądu, ostrzału dokonywła niemiecka piechota. Obrona Westerplatte trwała od 1 do 7 września, tego dnia major Henryk Sucharski wydał rozkaz poddania się, argumentując swą decyzję stratami w ludziach, beznadziejnym położeniem, skrajnym wyczerpaniem żołnierzy, bardzo złym stanem rannych oraz liczebną przewagą sił niemieckich. Polscy żołnierze zebrali się przy koszarach, a mjr Sucharski w towarzystwie dwóch żołnierzy skierował się w stronę niemieckiego agresora. Niemcy byli pod wrażeniem męstwa i odwagi Polaków oraz oporu jaki stawiali przez siedem dni, pomimo iż to właśnie siły niemieckie miały przewagę zarówno liczebną jak i w zakresie posiadanej broni oraz sprzętu. W dowód uznania, dowódca wojsk niemieckich gen.Friedrich Eberhartd zezwolił mjr Sucharskiemu ubrać galowy mundur, a także zachować szablę.

Według najnowższych źródeł, w bitwie o Westreplatte Niemcy stracili od 300 do 400 żołnierzy, a od 700 do 1000 zostało rannych. Po stronie polskiej poległo 15 żołnierzy, a ok 50 zostało rannych.

OBCHODY ROCZNICOWE NA WESTERPLATTE TO JUŻ TRADYCJA

Co roku, 1 września o godz.4.45 na terenie dawnej  Wojskowej Składnicy Tranzytowej, obchodzimy uroczystości upamiętniające wydarzenia, które rozpoczęły najokrutniejszą w dziejach nowożytnych wojnę. Również w tym roku na Westarplatte o świcie spotkali się wszyscy, czujący moralny obowiązek uczczenia pamięci poległych, nie tylko w walkach na Westerplatte ale również wszystkich, którzy zdecydowali się walczyć w tej okrutnej wojnie o wolność swojego kraju, choćby przyszło zapłacić im najwyższą cenę. Przybyli kombatanci, rodziny westerplatczyków, oraz przedstawiciele władz państwowych: premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie sejmu i senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, mnister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński. Z władz lokalnych pojawił się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz – jako główny organizator uroczystości, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. W programie były kwiaty, czytanie listu prezydenta Andrzeja Dudy, ale nie zabrakło również komentarzy dotyczących bieżącej sytuacji politycznej. Prezydent Adamowicz w swojej przemowie ostro skrytykował rządy partii rządzącej PIS, zarzucając jej łamanie zasad praworządności. W przemówieniu wspomniał jak niebezpieczne jest „zawłaszczanie władzy przez jedną grupę” i „wola polityczna idąca nad prawem”, nawiązując do rządzącego przed rokiem ’89, reżimu komunistycznego. Jego wystapienie spotkało się z negatywną reakcją gwiżdżącej części publiczności.Premier Morawiecki natomiast nawoływał, aby pomimo ostrych podziałów politycznych uszanować świętość takich miejsc jak Westerplatte i jednoczyć się w obliczu obchodów tak bolesnych i jednocześnie ważnych dla nas rocznic. Bo pomimo wszelkich podziałów w sferze polityki, pomimo iż młode pokolenia o okrucieństwie tej wojny słyszały tylko z opowiadań dziadków, pomimo iż żyjemy w świecie okrutnym, wszyscy jesteśmy zgodni w jednej bardzo ważnej kwestii, którą wyrażają proste słowa :

 


Autorka zdjęć : Aneta Szostak

 

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się!  https://www.f7kulinarne.com/cennik/