Atak na synagogę we Wrzeszczu.

0
860

Wczoraj przed godziną 18 doszło do  bardzo przykrego zdarzenia w jednej z dzielnic Gdańska, a konkretnie we Wrzeszczu. Jak zarejestrowały kamery monitoringu miejskiego, młody mężczyzna przechodząc obok znajdującej się na ul.Partyzantów synagogi wybił kamieniem okno, po czym spokojnym krokiem oddalił się z miejsca zdarzenia. Kamień był sporej wielkości, przeleciał kilkanście centymetrów od twarzy jednej spośród wielu przebywających w środku kobiet. W pomieszczeniu były również inne kobiety oraz dzieci, czekające na zakończenie trwających modlitw. Policja weryfikuje czy był to tylko chuligański incydent, czy też ataku na żydowską świątynię dokonano na tle religijnym.

JOM HA – KIPURIM – DZIEŃ POJEDNANIA ( POKUTY, PRZEBŁAGANIA )

To jedno z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt w religii żydowskiej. Zgodnie z tradycją biblijną jest jednym ze świąt odbywających się w ramach cyklu ustanowionego przez Mojżesza, a także jedynym postem, którego nakaz przestrzegania pochodzi bezpośrednio ze świętej księgi judaizmu –  Tory.  Jom Kipur kończy okres „10 dni pokuty”, jego istotą natomiast jest wspólnotowe i indywidualne oczyszczenie wiernych poprzez przebaczanie grzechów bliźnim,a także pokutowanie za własne grzechy. I to właśnie podczas tak uroczystych modlitw w synagodze, podczas tak wymownego święta pojednania doszło do ataku.

TRWAJĄ POSZUKIWANIA SPRAWCY

Policja poszukuje sprawcy zdarzenia i prosi o pomoc w jego schwytaniu. Jak informuje rzecznik KMP w Gdańsku asp. Karina Kamińska – przyjęto zawiadomienie o przestępstwie , które wstępnie zostało zakwalifikowane jako narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jest ono zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Jak pisze Gmina Wyznaniowa Żydowska wu Gdańsk, „ataki na synagogi w święto Jom Kipur były dość częstą praktyką bojówek nacjonalistycznych w Polsce, lecz miało to miejsce w latach trzydziestych ubiegłego wieku”.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! https://www.f7kulinarne.com/cennik/