NIEZWYKŁA INSTALACJA NA TARGU WĘGLOWYM Z OKAZJI ISTOTNEJ ROCZNICY

0
802

UHONOROWANIE LECHA WAŁĘSY

W sobotę 29 września, były prezydent Lech Wałęsa obchodził swoje 75 urodziny. Tego dnia również mija 35 lat od przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Z tej właśnie okazji na Targu Węglowym stanęła wyjątkowa, artystyczna instalacja, której autorem jest Jerzy Janiszewski, twórca słynnego logo „Solidarności”. Na jej stworzenie zużyto 44 kilometry białych i czerwonych wstążek. Niestety nie dysponujemy zdjęciem z lotu ptaka, ale z wysokości właśnie można dostrzec, że białe i czerwone wstążki ułożono w taki sposób aby przedstawiały zarys twarzy Lecha Wałęsy.

NOBEL W TRUDNYCH CZASACH

W komunistycznej Polsce przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla przedstawicielowi walczącej z władzą „Soliadarności”, było politycznym policzkiem. Ale władza ludowa spodziewała się takiej decyzji już rok wcześniej, w związku z czym prewencyjnie przesłała m.in do ambasady Norewgii w Warszawie sfabrykowane dokumenty, mające świadczyć o rzekomej współpracy Wałęsy z SB.

Komitet Noblowski o przyznaniu nagrody właśnie Lechowi Wałęsie poinformował 5 października 1983 r., w uznaniu jego działań na rzecz wolności i demokracji w Polsce . W uzasadnieniu napisano, iż „Komitet uznaje Wałęse za wyraziciela tęsknoty za wolnością i pokojem (…). W czasach, w których odprężenie i pokojowe rozwiązywanie konfliktów są bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej, wysiłek Wałęsy jest zarówno natchnieniem, jak i przykładem”.

11 października komunistyczne władze przesłały do Komisji Noblowskiej w Norwegii oficjalny protest przeciwko decyzji o przyznaniu Wałęsie tej prestiżowej nagrody.

PRZECZYTAJ TAKŻE : 43 FPFF W GDYNI. ZŁOTE LWY ROZDANE

„PRAGNIEMY POKOJU I DLATEGO NIE CHWYTALIŚMY I NIE CHWYTAMY ZA NARĘDZIE SIŁY FIZYCZNEJ”

Tak w imieniu męża przemawiała w Oslo 12 grudnia 1983 r. Danuta Wałęsa, odbierając Pokojową Nagrodę Nobla. Lech Wałęsa nie zdecydował się na odbiór osobisty tego wyróżnienia. Jak tłumaczył prof. Antoni Dudek, było oczywistym, że władze dałyby Wałęsie paszport na wyjazd z kraju, ale nikt nie dałby mu gwarancji, że zostanie wpuszczony do Polski z powrotem. Z drugiej jednak strony komuniści obawiali się dłuższego pobytu Wałęsy za granicą. Według prof.Dudka, za granicą mógłby okazać się „jeszcze groźniejszy, jako symbol walki o wolność na emigracji”.

W swojej przemowie do Komitetu Noblowskiego Wałęsa podkreślił, że nagrodę przyjmuje z ogromnym szacunkeim dla jej niepodważalnej rangi, jednocześnie odbierając ją nie jako nagrodę dla jego osoby, ale dla całej „Solidarności”.

SZLAK WOLNOŚCI NA KONIEC OBCHODÓW ROCZNICY

Wieńczącym to wyjątkowe wydarzenie przedsięwzięciem, jest powstający Szlak Wolności Lecha Wałęsy. Będą to trzy pamiątkowe tablice zlokalizowane w trzech ważnych dla „Solidarności” miejscach :

  • na budynku przy ul.Dmowskiego 13 ( kiedyś siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ )
  • na budynku przy al.Grunwaldzkiej 103 ( kiedys główna siedziba związku )
  • na frontowej ścianie budynku Hala Olivia ( w tym miejscu w 1981 r odbył się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” )

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! https://www.f7kulinarne.com/cennik/