AFERA KRYMINALNA 2018 – UCZTA DLA „THRILLEROŻERCÓW”

0
823
FOTO : PIXABAY

Festiwal „Afera Kryminalna” zrodził się na Pomorzu w 2011 roku i jest największym w tym regionie Polski festiwalem książek kryminalnych. Wydarzenie powstało z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa „Oficynka” Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 4-6 października, w dziewięciu bibliotekach województwa pomorskiego : Gdańsku, Sopocie, Bolszewie, Tczewie, Łęczycach, Wejherowie, Redzie i Rumi.

PRZECZYTAJ TAKŻE : WYBORY PREZYDENCKIE W MIASTACH. SĄ PIERWSZE SONDAŻE.

Jak co roku, organizatorzy na to cykliczne wydarzenie zapraszają wybitnych gości, mistrzów gatunku. Na spotkaniach w wymienionych bibliotekach będzie można spotkać tak znakomite osobistości jak : Krzysztof Bochus, Piotr Bolc, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj, Ryszard Ćwirlej, Jerzy Dziewulski, Marta Guzowska, Katarzyna Puzyńska, Agnieszka Pruska, Adam Ubertowski, Marcin Wroński, Jolanta Knitter-Zakrzewska, Jakub Żulczyk. Gościem specjalnym będzie amerykańska pisarka Tess Gerritsen. Książki jej autorstwa, głównie thrillery  medyczne są znane zarówno w Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzi jak również  w wielu krajach Europy. Tess Gerritsen, z zawodu lekarz internista, swą pierwszą książkę – powieść z wątkiem kryminalnym – opublikowała w 1987 roku, a następnie osiem kolejnych książek utrzymanych w podobnej tematyce. Gdy w 1996 roku ukazał się jej pierwszy thriller medyczny pt.’ Harvest ’ ( tłum.’Dawca’), jej kariera nabrała zawrotnego tępa. Książka trafiła na listę bestsellerów „New York Timesa”, a prawa do ekranizacji zakupiła wytwórnia Paramount Pictures. Sama Tess mogła zrezygnować z kariery lekarskiej, aby w pełni oddać się pisaniu. Kolejne książki jej autorstwa to m.in.: Grawitacja, Skalpel, Grzesznik, Sobowtór, Autopsja i Klub Mefista. Książki Tess Gerritsen przełożono na 30 języków, regularnie też królują na listach bestsellerów w Stanach i Europie.

A taki dokładnie program dla gdańskich bibliotek na trzy dni festiwalowej „Afery” proponują organizatorzy :

Gdańsk

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

4.10.2018 (czwartek)

Biblioteka pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113, Gdańsk-Śródmieście)

15.30-16.30 – Gra kryminalna – prowadzący Adam Ubertowski. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (imię i nazwisko). Zapisy – promocja@wbpg.org.pl. W tytule maila należy podać nazwę wydarzenia.

Filia Gdańska (ul. Mariacka 42, Gdańsk-Śródmieście)

• 16.00-17.30 – „5 lat z Barnabą Uszkierem” – spotkanie z Agnieszką Pruską.

• 17.45-18.45 – spotkanie z Krzysztofem Bochusem. Promocja książki „Szkarłatna głębia”.

• 19.00-20.00 – spotkanie z Adamem Karczewskim. Promocja książki „Matrioszki”.

• 20.00-21.00 – spotkanie z Mariuszem Czubajem. Promocja książki „Dziewczynka z zapalniczką”.

5.10.2018 (piątek)

Biblioteka Manhattan (al. Grunwaldzka 82, Gdańsk-Wrzeszcz)

Cicha czytelnia

• 18.00-19.30 – Kryminał w praktyce – wykład „Tkanie fabuły” – prowadzący Marcin Wroński. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (imię i nazwisko). Zapisy – promocja@wbpg.org.pl. W tytule maila należy podać nazwę wydarzenia.

Biblioteka Oliwska (ul. Opata J. Rybińskiego 9, Gdańsk-Oliwa)

DLA DZIECI: 18.30-21.00 – „Kryminalny dyżur” – zabawy dla dzieci podczas wydarzeń dla dorosłych. Prowadzenie – bibliotekarze Biblioteki Oliwskiej.

DLA MŁODZIEŻY: 13.30-15.00 oraz 15.30-16.30 Kryminalna Piła – spotkania z biegłymi ze szkoły kryminalistyki z Piły. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń (imię i nazwisko). Zapisy – promocja@wbpg.org.pl. W tytule maila należy podać nazwę wydarzenia.

• od 9.00 – „Kryminalne zagadki” – zabawa kryminalna z nagrodami przygotowana przez pracowników Biblioteki Oliwskiej.

• 17.30-18.30 – „Tajne służby w Polsce i na świecie” – prelekcja.

• 18.30-20.00 – O polskiej policji i terroryzmie – spotkanie z Jerzym Dziewulskim.

• 20.00-21.30 – spotkanie z Jakubem Żulczykiem.

godz. 22:00 – 23:30 – tajemnicze spotkanie autorskie – zapisy przyjmujemy pod adresem e-mail: promocja@wbpg.org.pl Spotkanie odbędzie się w wyjątkowym (i adekwatnym do charakteru festiwalu) miejscu. Wcześniej jednak nie zdradzimy z kim odbędzie się spotkanie. Wiadomo, że będzie to pisarz/pisarka literatury kryminalnej.

6.10.2018 (sobota)

Biblioteka Manhattan (al. Grunwaldzka 82, Gdańsk-Wrzeszcz)

5.10.2018 (piątek)

• 18.00 – spotkanie klubu kryminałów. Dyskusja – „Detektyw czy profiler”?

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! https://www.f7kulinarne.com/cennik/