HALLOWEEN – HIT CZY KIT? ZABAWA CZY POGAŃSKI ZWYCZAJ?

0
928
Foto.Pixabay
Foto.Pixabay

Święto Halloween najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych. Z wielką pompą celebrują ten dzień również Kanadyjczycy, Brytyjczycy oraz Irlandczycy. Choć do Polski Halloween zawitało dopiero w latach 90, radzi sobie nieźle we wschodniej rzeczywistości, a wszlkie eventy z nim związane zyskują na popularności. Pomimo tego, w Polsce wciąż ma wielu przeciwników.  Jak to więc jest z tym zachodnim świętem, fajna zabawa czy pogańskie harce ?

Nie wiadomo jaka jest prawdziwa geneza święta Halloween. Mówi się, że rzymskie święto na cześć bóstwa Pomony, ale znajdziemy też wersję, która głosi, że celtyckie święto pożegnania jesieni i powitania zimy. Obchodzone na różne sposoby i w różnych formach od czasów antycznych, zaczęło zanikać po 835 r., pod wpływem chrześcijaństwa. Wówczas uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada, w 998 natomiast, 2 listopada ustanowiono Dniem Zadusznym. Reformacja w Anglii przyczyniła się do zniesienia z terenów brytyjskich obu świąt, a kościoły protestanckie 31 października obchodzą Dzień Reformacji. W Irlandii zachowano zarówno święta katolickie jak i wszelkie stare obrządki, a Halloween wraz z irlandzkimi imigrantami przypłynęło do Ameryki Północnej.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Gorąca debata tuż przed metą? Adamowicz vs Płażyński

 

Foto:Pixabay
DLACZEGO HALLOWEEN BUDZI WCIĄŻ TYLE KONTROWERSJI?

Dziś Halloween, w związku ze swoimi pogańskimi korzeniami jest szeroko krytykowane przez kościoły : rzymskokatolicki, prawosławny, episkopalny, luterański oraz inne kościoły protestanckie, a nawet Świadków Jehowy. Ponadto noc z 31 października na 1 listopada jest ważnym świętem w Kościele Szatana, w związku z tym Halloween utożsamiane jest z jego kultem.

Ci, którzy decydują się na obchodzenie Halloween twierdzą zgodnie, że jest to przede wszystkim zabawa, a nie święto, i nikt nie zamierza w ten wieczór czcić szatana. To okazja do przebrania się w wybraną przez siebie postać, mniej lub bardziej straszną, do przygotowania lampionu z dyni i wspólnej zabawy w gronie znajomych. Większość deklaruje również, że nazajutrz, w dzień Wszystkich  Świętych udadzą się do kościołów, na groby swoich bliskich, aby pomodlić się za ich dusze i zapalić znicz. Wskrzesić światło, będące symbolem dobra, siły i miłości.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! https://www.f7kulinarne.com/cennik/