WYMOWNY SYMBOL W 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

0
936

„Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność”.

W tym roku będziemy obchodzić okrągłą, setną rocznicę odzyskania niepodległości. W całym kraju odbędą się liczne imprezy mające na celu uczczenie tego święta w sposób szczególny. Szykują się akademie, wystawy, msze święte, koncerty, rekonstrukcje historyczne oraz happeningi.

GDAŃSK ŚWIĘTUJE JUŻ OD ROKU

Nasze miasto zaplanowało świętowanie stulecia Niepodległości przez cały rok. W połowie listopada ub.r prezydent Adamowicz mówił :

„Inaugurujemy dziś pomorsko-gdańskie obchody stulecia odzyskania Niepodległości. Robimy to oddolnie, samorzutnie, bez instrukcji z góry. Od 11 listopada 2017 do 11 listopada 2018 będziemy mówić dużo o Polsce, o naszej przeszłości i teraźniejszości: o Piłsudskim, Dmowskim, Paderewskim, o Witosie, o pracy organicznej na Pomorzu, w Wielkopolsce. O trudnym okresie międzywojnia między 1918 a 1926 rokiem. O mniejszościach narodowych, o kościołach, związkach wyznaniowych. Chcemy refleksji nad naszą ojczyzną. Nie chodzi nam jedynie o sentymentalne wspominki. Będziemy z dumą śpiewali Mazurka Dąbrowskiego i Pierwszą Brygadę. Ale w XXI wieku, w wieku wiedzy i gwałtownego rozwoju technologii, chcemy, aby nasz patriotyzm był nowoczesny, aby czerpał z przeszłości, ale był zwrócony ku przyszłości”.

Marszałek mojewództwa pomorskiego Mieczysław Struk dodał :

,,Najwięcej inicjatyw będzie w Gdańsku, ale samorządy na Kaszubach, Kociewiu, na Żuławach i ziemi słupskiej też włączą się w obchody. Będziemy edukować młodzież w szkołach i instytucjach kultury. Powstaną specjalne wydawnictwa, komiksy, zeszyty historyczne. Zdigitalizujemy teksty z tamtych czasów. Będą specjalne seanse filmowe, konkursy i wystawy”.

PRZECZYTAJ TAKŻE: WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH-ZMIANY W ORGANIZACJI KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

A CO WYRÓŻNI GDAŃSK NA TLE INNYCH MIAST?

W Gdańsku na 11 listopada, w wytypowanych miejscach stanie 11 masztów z narodową flagą. Część masztów postawiono już wcześniej, i tak np. cztery maszty z flagą Polski, flagami Gdańska, Sopotu oraz Unii Europejskiej znajdują się przy Ergo Arenie . Tuż przed świętem 11 listopada kolejne trzy staną na Ołowiance , a także przy Węźle Groddecka.  Najwyższy, mierzący 42 metry montowany jest właśnie na Górze Gradowej. Ta iluminowana konstrukcja, na której flaga zostanie umieszczona dzięki napędowi elektrycznemu, jest najdroższa – kosztowała 425 tys.zł. Koszt przygotowania i montaży wszystkich jedenastu masztów to kwota sięgająca 675 tys.zł.

Jak tłumaczył prezydent Adamiwcz :

,,Marzy nam się postawienie masztu olbrzymich rozmiarów z wielką flagą narodową. Czasem zawiśnie na nim flaga Gdańska, czasem Europy, ale w większości flaga biało-czerwona. Widziałem takie maszty w Waszyngtonie czy Madrycie. Chodzi nam o miejsce spektakularne. To nie będzie tanie, to musi być solidne. Mam nadzieję, że pójdą na to nie tylko środki miejskie, ale też z ofiarności gdańszczanek i gdańszczan. Fundacja Gdańska powinna być taką skarbonką. 11 listopada 2018 r. gdańszczanie wciągnęliby biało-czerwona flagę na ten maszt”.

UROCZYSTE WCIĄGNIĘCIE FLAGI NA MASZT 10 LISTOPADA O GODZ.12

Władze miasta zachęcają i zapraszają do udziału w tym szczególnym wydarzeniu na Górze Gradowej. W programie ponadto wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Capellą Gedanensis .

11 listopada o godz.13.15, zaraz po Paradzie Niepodległości oraz wspólnym, Historycznym Zdjęciu Gdańszczan zostanie wciągnięta flaga na maszt przy Węźle Groddecka.