… A ŻYCIE MUSI TOCZYĆ SIĘ DALEJ !!! GDAŃSK PO POŻEGNANIU PREZYDENTA ADAMOWICZA

0
874

OSTATNIE POŻEGNANIE…

W sobotę 19 stycznia pożegnaliśmy śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Pogrzeb odbył się w Bazylice Mariackiej. Obok rodziny i przyjaciół uczestniczyli w nim m.in.: przedstawiciele władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski z małżonką, Bronisław Komorowski z małżonką.  Obecny był także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk również z małżonką. A także prezydenci polskich miast : Sopotu – Jacek Karnowski, Gdyni – Wojciech Szczurek, Warszawy – Rafał Trzaskowski, Wrocławia – Jacek Sutryk. Urna z prochami śp. prezydenta Pawła Adamowicza spoczęła w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej.

Dzień po pogrzebie, w niedzielę 20 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności odbył się „Wieczór dla Przyjaciela”, poświęcony zmarłemu prezydentowi. To właśnie podczas tego spotkania Towarzystwo imienia Jana Karskiego przyznało Pawłowi Adamowiczowi pośmiertnie nagrodę Orła Jana Karskiego . Prezydenta wspominała żona Magdalena, p.o prezydenta  Aleksandra Dulkiewicz oraz prezydent Sopotu, przyjaciel- Jacek Karnowski.

PO TRAGICZNYCH WYDARZENIACH Z 13 STYCZNIA MIASTO PRÓBUJE WRÓCIĆ DO ŻYCIA

„Podjęłam decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta miasta Gdańska „ oświadczyła we wtorek, 22 stycznia, na konferencji prasowej pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Poparcie dla jej kandydatury wyraziło wiele środowisk, w tym przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
Aleksandra Dulkiewicz, dotychczas wiceprezydent Gdańska ds. polityki gospodarczej, po śmierci Pawła Adamowicza została mianowana komisarzem pełniącym obowiązki prezydenta miasta. W przedterminowych wyborach, które odbędą się w Gdańsku 3 marca, Aleksandra Dulkiewicz wystartuje z listy Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska. Jak twierdzi, decyzja ta nie była łatwa :

” Choć kontekst jest bardzo trudny, bolesny, dla mnie osobiście również, to wiem, że pan prezydent by sobie tego życzył. Będę kandydowała z listy Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska, bo jest to stowarzyszenie, które założył pan prezydent, tworzyliśmy je wspólnie – zaznaczyła. – Wierzę, że te wybory wspólnie wygramy. Oddaję się do dyspozycji gdańszczankom i gdańszczanom, abyśmy mogli wspólnie zarządzać miastem, ale też wypełnić testament Pawła Adamowicza. Wiem, że będzie to niełatwe, ale miasto wolności i solidarności musi trwać, rozwijać się nadal .”

Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała, że w wyborach wystartuje z programem wyborczym Pawła Adamowicza „50 celów dla Gdańska”.

JEDYNA KANDYDATKA ?

W ubiegłym tygodniu prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że jego partia nie wystawi swojego kandydata w wyborach na prezydenta Gdańska. Decyzje o niewystawianiu swojego kandydata podjęła również szefowa Nowoczesnej – Katarzyna Lubnauer.

Na Tweeterze natomiast wypowiedział się Ryszard Terlecki : „Nie wystawiamy kandydata w Gdańsku a tym samym nie popieramy p. Dulkiewicz Zachowujemy krytyczny stosunek do sytuacji w Gdańsku w ost latach.”