MIASTO PŁACZE SMUTKU ŁZAMI – GDAŃSK POGRĄŻONY W ŻAŁOBIE

0
974
Paweł Adamowicz nie żyje.

”PRZEGRALIŚMY WALKĘ O ŻYCIE PANA PREZYDENTA”

Tymi słowami w poniedziałkowe popołudnie dr. Tomasz Stefaniak , dyrektor ds.lecznictwa UCK , poinformował gdańszczan o śmierci ich prezydenta. Śp. Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w wyniku rozległych obrażeń odniesionych podczas niedzielnego ataku nożownika. Pomimo pięciogodzinnej operacji i ogromnego wysiłku lekarzy, nie udało się uratowac życia prezydenta. Lekarze starali się podtrzymywać czynności życiowe do czasu przyjazdu żony, aby mogła się z nim pożegnać. Niestety serce Pana Pawła Adamowicza przestało bić, informację o zgonie podano do wiadomości po uprzedniej konsultacji z rodziną.

GDAŃSK OPŁAKUJE SWOJEGO PREZYDENTA – CZTERY WYMOWNE SPOTKANIA

Po oficjalnym oświadczeniu potwierdzającym śmierć Pawła Adamowicza, mieszkańcy Gdańska postanowili uczcić jego pamięć. W poniedziałek o godz.18.00 na Długim Targu odbył się Wiec Przeciwko Nienawiści i Przemocy, ale już na samym jego początku zaproponowano aby zmienił nazwę na Wiec Na Cześć Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Przemawiali m.in.: Aleksandra Dulkiewicz- obecnia pełniąca funkcję komisarza miasta, przewodniczący Rady Europejskiej  Donald Tusk. Warto wspomnieć, że uroczystość miała charakter ekumeniczny – za zmarłego prezydenta modlili sie przedstawiciele religii : chrześcijańskiej, żydowskiej, mułzumańskiej, protestanckiej, prawosławnej. Gdańszczanie w ciszy trwali na wiecu, a na koniec wysłuchali przejmującego wykonania piosenki „The sound of silence” zespołu Disturbed.

PRZECZYTAJ TAKŻE : NIE ŻYJE PAWEŁ ADAMOWICZ

Drugie pożegnalne spotkanie odbyło się we wtorek 15 stycznia przed Urzędem Miejskim na Nowych Ogrodach, gdzie prezydent Adamowicz pracował przez ostatnie 20 lat. Po raz kolejny w przejmującej ciszy, trzymając flagi Gdańska oraz Polski w dłoniach, miszkańcy miasta uczcili pamięć Pawła Adamowicza. Najpierw prezydenta pożegnali jego najbliżsi współpracownicy, a następnie mikrofon oddano mieszkańcom miasta. Pod budynkiem Urzędu Miasta płonie morze ognia, a gdańszczanie wciąż przynoszą i zapalają kolejne światełka.

Największe jak do tej pory światło dla prezydenta Pawła Adamowicza zapłonęło podczas trzeciego, żałobnego manifestu gdańszczan na Placu Solidarności, obok Pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Uczestnicy spotkania , ze zniczy które ze sobą przynieśli, ułożyli Największe Serce Świata – blisko 27 tysięcy światełek utworzyło ogromne, płonące serce.

Na Plac Solidarności przyszła również żona prezydenta – Magdalena Adamowicz wraz ze starszą córką Antoniną. Z jej słów mogliśmy wywnioskować jakiego Gdańska pragnął Paweł Adamowicz, i jaki Gdańsk musimy tworzyć – solidarny, wolny od nienawiści i ponad wszelkimi podziałami :

„On chciał żeby to miasto było otwarte dla wszystkich. Nie ważne było kto w jakim mówi języku, w jakim mieszka domu, gdzie pracuje, jaki ma kolor skóry ale także kogo kocha. Chciał, żeby w Gdańsku każdy czuł się dobrze, czuł się jak w domu. Proszę, żeby taka atmosfera w Gdańsku była. Dzisiaj jesteśmy w żałobie. Ta żałoba minie, ale bądźmy dobrzy dla siebie”.

Bardzo wzruszające słowa wypowiedziała również córka Antonina, dla której Paweł Adamowicz był przede wszystkim „ukochanym tatusiem”.

Czwarte, symboliczne pożegnanie z prezydentem pod hasłem „Pożegnanie – Paweł, jesteśmy razem”, odbędzie się dziś, 17 stycznia na gdańskiej Ołowiance, przy napisie Gdańsk. Organizatorem wydarzenia jest Komitet Obrony Demokracji region Pomorze, a miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo – to jedno z ulubionych w Gdańsku miejsc Pawła Adamowicza. W spotkaniu, oprócz mieszkańców uczestniczyć będą organizacje, fundacje i stowarzyszenia oraz wszelkie instytucje, które współpracowały z prezydentem Adamowiczem.

Lider pomorskiego KOD-u oraz organizator Największego Serca Świata, Radomir Szumełda napisał :

Kochani,
Dziś kończymy nasze obywatelskie spotkania pamięci Pawła Adamowicza.
Zapraszamy o godz. 20.00 do Gdańska, na Ołowiankę.
Tam Prezydenta Pawła Adamowicza pożegnają różne organizacje pozarządowe, z którymi Prezydent współpracował.
Ale oczywiście zapraszamy wszystkich mieszkańców Gdańska, całego Trójmiasta i regionu.
Do zobaczenia

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! https://www.f7kulinarne.com/cennik/