PLAN UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH PREZYDENTA PAWŁA ADAMOWICZA

0
836

CZWARTEK 17.01 – ROZPOCZĘCIE UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH PREZYDENTA PAWŁA ADAMOWICZA

Organizatorem uroczystości pogrzebowych śp. prezydenta Pawła Adamowicza jest Miasto Gdańsk przy udziale rodziny pana prezydenta. Uroczystości rozpoczną się dziś o godz. 15, sesją Rady Miasta Gdańska, w której wezmą udział radni wszystkich kadencji od 1990 r. Spotkanie będzie poświęcone pamięci Pawła Adamowicza.

PRZECYTAJ TAKŻE: MIASTO PŁACZE SMUTKU ŁZAMI-GDAŃSK POGRĄŻONY W ŻAŁOBIE

W czwartek 17 stycznia o godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności przez 24 h wystawiona będzie trumna z ciałem tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza, z udziałem asysty honorowej. Będzie to czas, w którym wszyscy, którzy czują potrzebę osobistego pożegnania prezydenta, będą mogli to zrobić.  W ECS od wczoraj wystawiona jest również księga kondolencyjna, do której mogą wpisywać się wszyscy chętni. Księga pozostanie w ECS tak długo, jak to będzie konieczne. W Urzędzie Miejskim natomiast, księga kondolencyjna będzie wystawiona do piątku do godz.20.

W piątek 18 stycznia o godz.17 z ECS wyruszy pochód , który ulicami Gdańska odprowadzi trumnę z ciałem prezydenta Adamowicza do Bazyliki Mariackiej, gdzie zostanie odprawiona wieczorna msza za duszę zmarłego. Pochód przejdzie ulicami : Doki, Łagiewniki, obok Mniszki, Stolarską, Podwalem Staromiejskim, Pańską, Węglarską, Piwną. Na trasie konduktu rozbrzmiewać będą chóralnie dzwony kościoła św. Katarzyny. Dzwonić będzie konfraternia dzwonników karmelickiego kościoła św. Katarzyny. Najpierw odezwie się największy dzwon „Katarzyna”, następnie dołączy pięć pozostałych dzwonów kołysanych. Ostatnie pożegnanie wyśpiewa dzwon „Pokój i Pojednanie”. Trumna z ciałem będzie w Bazylice Mariackiej wystawiona do północy. W nocy ciało zostanie poddane kremacji.

W sobotę 19 stycznia od godz. 7 rano będzie można pomodlić się w Kaplicy Królewskiej przy Bazylice. WAŻNE! Ze względów bezpieczeństwa odwołano wcześniej zaplanowaną możliwość porannej modlitwy w Bazylice przy urnie z prochami. O godz. 12 rozpocznie się pogrzebowa msza św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Zgodnie z wielowiekową tradycją panującą w Gdańsku i jednocześnie przychylając sie do prośby rodziny, a także z inicjatywy metropolity gdańskiego abp. Głódzia, prezydent Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej.

WAŻNE INFORMACJE ORGANIZACYJNE

  • W sobotę 19 stycznia od godz.6 rano nastąpi całkowite zamknięcie Głównego Miasta dla ruchu kołowego, obszar zamknięty od Podwala Staromiejskiego do Podwala Przedmiejskiego (potrwa do zakończenia uroczystości pogrzebowych)
  • Miasto Gdańsk rozstawi telebimy w kilku lokalizacjach, na ulicach: Długiej i Długim Targu ( 5 ekranów ), w Parku Świętopełka oraz na Ołowiance
  • komunikacja 18 i 19 stycznia będzie bezpłatna, zachęcamy do korzystania z miejskiego transportu, aby nie sparaliżować serca miasta
  • przychylmy się do prośby rodziny i nie przynośmy kwiatów ani zniczy, w zamian będzie możliwość finansowego wsparcia dwóch bliskich sercu prezydenta organizacji: hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza oraz WOŚP (do stref z telebimami wstęp ze zniczami będzie zabroniony)
  • prosimy nie składać kondolencji – wola rodziny zmarłego
  • możliwość akredytacji – uruchomiona przez Miasto Gdańsk od 17 stycznia

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! https://www.f7kulinarne.com/cennik/