SUKCES NAUKOWCÓW Z POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ

0
939

Zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej opracował innowacyjną technologię. Ma ona służyć m.in. do produkcji jednorazowych sztućców, które będą podlegały organicznemu recyclingowi.

Od 2021 r. w Unii Europejskiej zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku takich jak talerze, kubki, słomki czy sztućce, które produkowane są z tworzyw sztucznych. Polimerowa kompozycja opracowana przez zespół gdańskich naukowców w składzie : prof. Helena Janik, dr hab. Justyna Kucińska-Lipka, dr Maciej Sienkiewicz, Agnieszka Haryńska oraz Paweł Szarlej, jest odpowiedzią na postanowienie Parlamentu Europejskiego .

JEŻELI NIE PLASTIK, TO CO ?

Jak tłumaczy prof. Helena Janik, kierownik zespołu badawczego Politechniki Gdańskiej , „do wytworzenia takich biopolimerowych materiałów, z których wytworzyć można jednorazowe sztućce i naczynia, wykorzystuje się łatwo dostępne surowce pochodzenia naturalnego lub surowce pozyskiwane z odnawialnych źródeł, co stanowi istotną przewagę nad stosowanymi powszechnie materiałami ropopochodnymi.”

Do produkcji takich organicznych przedmiotów wykorzystuje się m.in. skrobię uzyskaną z mąki ziemiaczanej oraz biopolimer polilaktyd ( PLA ), który produkowany jest z dekstrozy – odmiany glukozy, pozyskiwanej z kukurydzy. Niezwykły jest fakt, że wytworzone z takich składników przedmioty są absolutnie bezpieczne dla środowiska i ulegają całkowitej biodegradacji wraz z resztkami jedzenia.

Wszystkie składniki opracowanej przez zespół badawczy PG skrobi są termoplastyczne. To oznacza, że mogą być wykorzystywane do produkcji przedmiotów jedorazowego użytku metodą wtryskową lub wtłaczania. Jest to dużym plusem, ponieważ obie metody uznawane są za najtańsze i najszybsze, a teraz będą wykorzystywane do produkcji przedmiotów biodegradowalnych.

KOMPOZYCJA W FAZIE TESTOWEJ I OPTYMISTYCZNE PERSPEKTYWY

Obecnie jednorazowe sztućce przechodzą testy technologiczne. Wyniki pokazały, że kompozycja opracowana przez zespół Politechniki Gdańskiej charakteryzuje się wyższą odpornością termiczną aniżeli produkty pozyskiwane dotychczas z czystego PLA. Dodatkowo, w związku z zastapieniem części PLA przez termoplastyczną skrobię, 1 kg nowej kompozycji jest o ok.15 % tańszy od wykorzystywanego jak dotąd PLA. W testach uczestniczy jedna z branżowych firm zainteresowana współpracą.