MEVO JUŻ W GDAŃSKU!

0
1499

SYSTEM ROWERU  PUBLICZNEGO IV GENERACJI JUŻ OBECNY W GDAŃSKIEJ METROPOLII. OD 26 MARCA MOŻEMY KORZYSTAĆ Z NIEBIESKICH JEDNOŚLADÓW.

System Mevo wystartował oficjalnie 26 marca o godz.13.30 po uroczystym przecięciu wstęgi na sopockim molo. Rowery czekały na swoich użytkowników w wyznaczonych stacjach w :  Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Redzie, Rumi, Pucku, Władysławowie, Żukowie, Sierakowicach i Somoninie. 1200 rowerów czeka na wszystkich chętnych i zdecydowanych aby zmienić środek transportu.

Twórcą systemu Mevo i jednocześnie jego operatorem przez najbliższych pięć lat będzie firma Nextbike Polska . Głównym założeniem przedsięwzięcia jest ułatwienie mieszkańcom Gdańska oraz pobliskich miejscowości, komunikacji wewnątrz metropolii. Dlatego też większość  stacji Mevo zlokalizowana jest w pobliżu węzłów komunikacyjnych. Umożliwi to szybką i sprawną przesiadkę na autobus, tramwaj czy SKM.

Na chwilę obecną system Mevo to 1200 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym i rozbudowaną infrastrukturą : 300 stacji w samym Gdańsku, a łącznie 660 w całej metropolii. Mapę stacji znajdziemu TUTAJ . Jest to pierwszy etap wdrażanego systemu, docelowo pojazdów będzie 4080.

MEVO – KILKA INFORMACJI TECHNICZNYCH I WSKAZÓWEK JAK KORZYSTAĆ ?

Użytkownikiem Mevo może zostać każdy, kto ukończył 13 rok życia, ale w przypadku osób niepełnoletnich, rodzice będą musieli wypłenić specjalne oświadczenie. Z systemu mogą również korzystać obcokrajowcy rejestrując się w anglo, niemiecko lub rosyjskojęzycznej wersji. Użytkownikami rowerów mogą zostać osoby o wzroście od 150 do 200 cm i wadze do 120 kg.

Korzystający z Mevo mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy miastami i gminami, w których działa system Mevo, a także wyjeżdzając poza jego granice, ważne jednak aby zostawić rower w strefie użytkowania. Pozostawienie pojazdu poza tą strefą skutkować będzie karami pieniężnymi, od 50 zł do 1 tys. zł w zależności od tego jak daleko jest do nabliższej stacji Mevo.

Rower wypożyczamy za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie ( system Android oraz iOS) poprzez moduł NFC ( zbliżając smartfona do terminala w rowerze ), skanowanie kodu QR lub używając karty zbliżeniowej. Jak przekonuje operator, zaletą systemu jest jego przystępna taryfa abonamentowa. Miesięczna opłata nie wyniesie więcej niż 10 zł, i w tej cenie użytkownik otrzyma każdego dnia 90 minut jazdy, a za każdą dodatkową minutę zapłaci 5 gr. Jeśli zdecydujemy się na abonament roczny zapłacimy 100 zł, z zachowaniem tych samych zasad czasowych. A jeśli nie zdecydujemy się na żadną z opcji abonamentowych, za każdą minutę zapłacimy nie więcej niż 10 gr.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 17.218.259 zł.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! https://www.f7kulinarne.com/cennik/