ROZPOCZĄŁ SIĘ PIERWSZY ETAP PRAC TERMOMODERNIZACYJNYCH WIELKIEGO MŁYNA. TA CZĘŚĆ INWESTYCJI POCHŁONIE 4,3 MLN ZŁOTYCH I POTRWA DO 31 SIERPNIA 2019R. TO WŁAŚNIE W WIELKIM MŁYNIE SWĄ SIEDZIBĘ BĘDZIE MIAŁO NOWOCZESNE MUZEUM BURSZTYNU.
ZARYS HISTORII WIELKIEGO MŁYNA
Wielki Młyn to już budynek – symbol Gdańska. Wybudowany został ok. 1350 r. przez Krzyżaków, a w 1391 r. częściowo spłonął. W 1454 r. młyn opanowali gdańszczanie należący do sprzysiężenia antykrzyżackiego. Na mocy przywileju wydanego w Elblągu przez króla Polski Kazimierza Jagielończyka, Wielki Młyn trafił w ręce gdańszczan. Na początu napędzany był przez 18 kół, a w 1836 r. ówczesny dzierżawca unowocześnił jedną stronę młyna przez zamontowanie w nim taśmociągu. Kolejna modernizacja miała miejsce w 1880 roku, wówczas młyn otrzymał napęd turbinowy, który zachował się aż do zniszczenia w 1945 r. Budynek był w użyciu do końca II wojny światowej, a odbudowany został w latach 60. Po odbudowie funkcjonował z przeznaczeniem na m.in.: wystawy, magazyny, dyskotekę czy miejsce wystawiania sztuk teatralnych. To w młynie właśnie po strajkach sierpniowych 1980 r., Andrzej Wajda wystawił wyreżyserowaną przez siebie sztukę „Sprawa Dantona” , autorstwa Stanisławy Przybyszewskiej. Do 1992 r. w młynie działał Pewex, a dopiero w 1993 r. Wielki Młyn zaadaptowano na pasaż handlowy.
PIERWSZY KROK DO NOWEJ SIEDZIBY
Podpisanie przez dyrektora Muzeum Gdańska Waldemara Ossowskiego umowy z wykonawcą, pozwoliło na rozpoczęcie pierwszego etapu prac modernizacyjnych budynku. Podczas podpisywania umowy obecny był nieżyjący już prezydent Paweł Adamowicz. Wykonawcą prac remontowych jest firma M-Invest z Kiełpina. Na mocy podpisanego dokumentu podczas pierwszego etapu prac planowane jest :
- wyburzenie bocznej klatki schodowej oraz powiązanego z nią szybu windowego, a następnie zastąpienie ich nowo zaprojektowanymi klatką schodową i szybem windowym
- demontaż szklanych ścian dawnych boksów handlowych
- usunięcie instalacji
- wymiana dachu i jego ocieplenie
- wymiana zewnętrznych okien i drzwi
Po modernizacji Muzeum Bursztynu będzie zajmować powierzchnię ok. 1,1 tys. m2. Obejmie ona wystawę stałą, strefę edukacyjną, powierzchnię na wystawy ruchome oraz biura. Na najniższym poziomie znajdą się sklepy z biżuterią oraz restauracje.
Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! https://www.f7kulinarne.com/cennik/