MAJÓWKA 2019 W GDAŃSKU

0
1695

DŁUGI WEEKEND MAJOWY W TRÓJMIEŚCIE

Po nieco dłuższym weekendzie związanym ze Świętami Wielkiej Nocy czeka nas jeszcze dłuższy weekend majowy. Jeśli uda się Wam wziąć urlop w czwartek i sobotę lub tego dnia w ogóle nie pracujecie, dołączycie do grona szczęściarzy, którzy będą wypoczywać przez 5 dni. Ale co robić w tak długi weekend ? Sprawdźmy jakie atrakcje włodarze miasta przygotowali dla swoich mieszkańców.

1. TWIERDZA WISŁOUJŚCIE

Wraz z 1 maja udostępniona dla zwiedzających zostanie Twierdza Wisłoujście. I to właśnie z tej okazji przygotowano mnóstwo atrakcji. Jak zapewniają organizatorzy, będzie też coś dla miłośników historii i archeologii. W okresie długiego weekendu, a konkretnie od 1 do 5 maja do Twierdzy będzie można dostać się drogą wodną, od strony dzielnicy Nowy Port. Na miejsce przetransportuje nas żaglowiec „Baltic Star”, rejsy odbywać się będą co 30 minut z przystanków tramwaju wodnego Nowy Port. A jaki program atrakcji w Twierdzy ?

1 maja, godz. 10-17

  • „Rok 1734” – rekonstrukcja w wykonaniu 40-50 rekonstruktorów i tancerzy Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk w strojach z lat 1701-1740
  • Stanowska : kuchnia wojskowa XVIII w, kramik srebrnika – repliki biżuterii, ozdób metalowych, stanowisko marynarskie – wyposażenie marynarzy z XVIII w.
  • W programie pokazy : musztry, działania broni czarnoprochowej, mody i tańców, mundurów z okresu Wojny Sukcesyjnej

2-3 maja, godz.10-17

  • Henzetycka uliczka oraz prace rzemieślników – to w wykonaniu Gdańskiej Roty Mieszczańskiej: tkaniny i wyroby z owczej wełny, kramik szewski (warsztat z przełomu XIV i XV w.), stanowisko rybaka (życie rybaków epoki), mennica (wybijanie średniowiecznych monet), skryba (technika sporządzania pism i kaligrafii), warsztat cieśli (repliki narzędzi epoki), odlewnik (proces odlewania przedmiotów z epoki).

4 maja, godz.10-17

  • „W Świecie rycerzy” – pokazy walk rycerskich, trening rycerskiego rzemiosła oraz opowieść o stanie rycerskim.

5 maja, godz.10-17

  • Stowarzyszenie Kompania Kaperska wraz z Muzeum Gdańska przeniosą nas w czasie do 1 poł. XVII w.

2. KONCERT „ZJEDNOCZENI W RÓŻNORODNOŚCI” W ERGO ARENIE

1 maja w związku z 15 rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, w Ergo Arenie odbędzie się koncert „Zjednoczenie w różnorodności”. Wydarzenie swoja obecnością uświetnią tacy artyści jak : Grażyna Łobaszewska & Ajagore, Maria Peszek, Natalia Przybysz, Fisz Emade, Voo Voo, Raz Dwa Trzy, Muniek i Przyjaciele. Dodatkowo wystąpią Joanna Marcinkowska, Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego oraz Chór Kameralny 441 Hz. Koncert rozpocznie się o godz.20, bilety w cenie 20 zł.

 

3. WIELKIE JEDZENIE NA STADIONIE – CZYLI ZLOT FOOD TRUCKÓW NA STADIONIE ENERGA GDAŃSK

W dniach 3 – 5 maja w godz.10-20 na Stadion Energa Gdańsk zjedzie kilkadziesiąt Food Trucków. Piknikowy klimat i bogata oferta kulinarna, zatem każdy znajdzie coś dla siebie.

4. MAJÓWKA W EKSPERYMENCIE –  NAKRĘĆ SIĘ

Centrum nauki EXPERYMENT zaprasza od 1 do 3 maja na filmową majówkę pod hasłem „NAKRĘĆ SIĘ”. Wnętrze centrum zamieni się na ten czas w plan filmowy. Uczestnicy będą mieli okazję przenieść się w czasie i przestrzeni dzięki technologi green screen, a także zobaczyć jak powstawały takie filmy jak Gwiezdne Wojny czy King Kong. Plan zdjęciowy, dzięki uprzejmości Gdyńskiej Szkoły Filmowej, zostanie wzbogacony o profesjonalny sprzęt filmowy.

5. „175 LAT HISTORII STOCZNI GDAŃSKIEJ” – ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Organizatorem przedsięwzięcia jest Morska Fundacja Historyczna, która wzorem poprzednich lat zaprasza na majówkowe zwiedzanie terenów dawnej Stoczni Gdańskiej. Zwiedzanie rozpoczęło się już 28 kwietnia i potrwa do niedzieli 5 maja. Wycieczki są bezpłatne, godziny wejść to kolejno : 10, 12, 14 i 16. Obowiązują zapisy drogą mailową na adres: mfh.gdansk@gmail.com

Program zwiedzania obejmuje zagadnienia:
– Plac Solidarności w Gdańsku i historyczna Brama II Stoczni Gdańskiej,
– promenada Droga do Wolności,
– Młode Miasto od średniowiecza do czasów współczesnych,
– dawne tereny Stoczni Gdańskiej,
– Stocznia Cesarska w Gdańsku,
– Stocznia Schichaua,
– dźwigi, hale, doki i most pontonowy,
– rys produkcji przemysłowej w XIX i XX wieku,
– miejsca związane ze strajkami z lat 1970-1996,
– Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

W samym Gdańsku sporo atrakcji, a nie zapominajmy, że Gdynia i Sopot również zaplanowały intensywny długi weekend. A więc drodzy mieszkańcy Trójmiasta – będzie się działo.