WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM, WOLNOŚCI ODDAĆ NIE UMIEM…ŚWIĘTUJEMY 30 LAT WOLNOŚCI

0
1649

30 LAT TEMU POLACY PO RAZ KOLEJNY POKAZALI, ŻE WOLNOŚĆ JEST DLA NICH NAJWAŻNIEJSZA

Wybory czerwcowe 1989 roku były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w Polsce po II wojnie światowej. Odbyły się na zasadach wynegocjowanych w trakcie obrad Okrągłego Stołu. Władze komunistyczne Polskiej Rzyczypospolitej Ludowej zagwarantowali rządzącej partii PZPR  299 mndatów  ( to 65 % ). Pozostałe 161 miejsc w Sejmie ( 35 % ) pozostawiono kandydatom bezpartyjnym. I to właśnie głosowanie na kandydatów bezpartyjnych oraz na wszystkie 100 miejsc senatorskich odbyło się systemem wolnym i demokratycznym. Głosowanie zakończyło się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej skupionej przy  Komitecie Obywatelskim i Lechu Wałęsie. Kanydaci bezpartyjni zdobyli wszystkie przeznaczone dla nich mandaty, jak również 99 ze 100 miejsc w Senacie. Sromotną porażkę poniósł natomiast obóz władzy PRL-owskiej, wybory przegrali wówczas prawie wszyscy kandydaci startujący z tzw. listy krajowej. „Wybory czerwcowe” uznaje się za przełomowy moment w procesie przemian politycznych w Polsce. W tym roku świętujemy ich 30 rocznicę. Rocznicę początku Drogi do Wolności.

ŚWIĘTO WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI 1-11 CZERWCA

Od 1 czerwca trwają spotkania, konferencje, projekcje oraz koncerty będące integralną częścią wspólnego świętowania. 4 czerwca o godz. 12 przy budynku ECS w Gdańsku podpisaliśmy Deklarację Wolności i Solidarności jak również odśpiewaliśmy Hymn Polski. O 17.30 wraz z Aleksandrą Dulkiewicz, Lechem Wałęsą oraz Donaldem Tuskiem stanęliśmy wspólnie do Rodzinnego Zdjęcia Polaków. 4 czerwca również, na Placu Zebrań Ludowych mieliśmy okazję obejrzeć niezwykłe widowisko multimedialne wyprodukowane we współpracy z telewizją Polsat .

PRZECZYTAJ TAKŻE: TRÓJMIEJSKI MARSZ RÓWNOŚCI Z FINAŁEM W PROKURATURZE

Podczas trzygodzinnego koncertu „30 lat wolności” zagrały trzy pokolenia artystów. Najmłodsze pokolenie urodzonych po roku 1989, średnie oraz starsze, pamiętające dokładnie wydarzenia sprzed trzydziestu laty. Usłyszeliśmy m.in.: Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Kamil Bednarek i Krzysztof Zalewski. Koncert podzielony był również na trzy części: było, jest i będzie. Wykorzystano w nim materiały archiwalne ilustrujące naszą droge do wolności.

Foto : MARZENA BOJANOWSKA

Najbliższe dni to wykłady i wystawy m.in.: Drużyna Lecha, Wiosna Demokracji, 30 Lat – Daleko Czy Blisko, Budowanie Wspólnoty.Paweł Adamowicz i Gdańszczanie oraz wiele innych. Zapraszamy na ostatnie dni tej niezwykłej, bo 30 rocznicy naszej Drogi do Wolności.

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! https://www.f7kulinarne.com/cennik/